Sayville Yacht Club Awards

Trophy Date Winning SYC Skipper
Roosevelt Trophy 1981 Brendan Brownyard
Roosevelt Trophy 1982 Chris McCrory
Roosevelt Trophy 1983 Chris McCrory
Roosevelt Trophy 1984 Charlie lden
Roosevelt Trophy 1985 Bob Mosher
Roosevelt Trophy 1986 Tim Palmer
Roosevelt Trophy 1987 Bob Shaw
Roosevelt Trophy 1988 Bill Ludlum
Roosevelt Trophy 1989 Bob Van Wormer
Roosevelt Trophy 1990 Harry Gjertsen
Roosevelt Trophy 1991 Brian Elliott
Roosevelt Trophy 1992 Phil Saccio
Roosevelt Trophy 1993 Irene Baumfalk, Tom Baumfalk
Roosevelt Trophy 1994 M. Bennett, W. Ludlum
Roosevelt Trophy 1995 Bill Ludlum
Roosevelt Trophy 1996 Harry Gjertsen
Roosevelt Trophy 1997 Doug Westin
Roosevelt Trophy 1998 Brendan Brownyard
Roosevelt Trophy 1999 Greg Thorvaldsen
Roosevelt Trophy 2000 Ken Boyle
Roosevelt Trophy 2001 Greg Thorvaldsen
Roosevelt Trophy 2002 Roy Ulin
Roosevelt Trophy 2003 Ken Boyle
Roosevelt Trophy 2004 Joe Van Denburg
Roosevelt Trophy 2005 Dave Kennedy
Roosevelt Trophy 2006 Paul MacMenamin
Roosevelt Trophy 2007 Paul MacMenamin
Roosevelt Trophy 2008 Ken Boyle
Roosevelt Trophy 2009 Joe Van Denburg
Roosevelt Trophy 2010 Paul MacMenamin
Roosevelt Trophy 2011 Paul MacMenamin
Roosevelt Trophy 2012 Paul MacMenamin
Roosevelt Trophy 2013 Paul MacMenamin
Roosevelt Trophy 2014 Paul Abel
Roosevelt Trophy 2015 George Becza
Roosevelt Trophy 2016 George Becza
Corey Bowl 1986 John Moore
Corey Bowl 1987 Bill Ludlum
Corey Bowl 1988 Don Cameron
Corey Bowl 1989 Bill Ludlum
Corey Bowl 1990 Don Cameron
Corey Bowl 1991 Don Cameron
Corey Bowl 1992 Bill Wurm
Corey Bowl 1993 Bill Wurm
Corey Bowl 1994 Bill Ludlum
Corey Bowl 1995 Bill Ludlum
Corey Bowl 1996 Bill Ludlum
Corey Bowl 1997 Don Cameron
Corey Bowl 1998 Brendan Brownyard, Bill Wurm
Corey Bowl 1999 Brendan Brownyard, Bill Wurm
Corey Bowl 2000 Lee Costelloe
Corey Bowl 2001 Lee Costelloe (Spinnaker), Bill Ludlum (Non Spinnaker)
Corey Bowl 2002 Lee Costelloe (Spinnaker), Bill Ludlum (Non Spinnaker)
Corey Bowl 2003 Bill Ludlum
Corey Bowl 2004 Steve Kelley
Corey Bowl 2005 Bill Ludlum
Corey Bowl 2006 Bill Ludlum
Corey Bowl 2007 Bill Ludlum
Corey Bowl 2008 Steve Kelly
Corey Bowl 2009 George Becza
Corey Bowl 2010 Paul Abel
Corey Bowl 2011 Steve Kelley
Corey Bowl 2012 Don Cameron
Corey Bowl 2013 Suzy Travis
Corey Bowl 2014 John Bradley
Corey Bowl 2015 Don Cameron
Corey Bowl 2016 Steve Kelly
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1969 Charles Larson
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1970 Jim Lipscomb
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1971 Ted Fontelieu
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1973 Chris Pollaek
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1974 Lloyd Kitchin, Jr.
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1975 Peter Milnes
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1978 A. Walter Stubner
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1979 A. Walter Stubner
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1980 A. Walter Stubner
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1982 Ched Proctor
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1986 John Foster
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1987 lrv Liggett
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1988 A. Walter Stubner
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1989 Alex Smigelski
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1991 Shayle Mauney
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1992 Shayle Mauney
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1993 John Norton
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1994 Lloyd Kitchn, III
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1995 Brad Thompson
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1996 David Foster
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1997 Brad Thompson
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1998 Lloyd Kitchin, III
Ernie Horrocks Memorial Trophy 1999 Lloyd Kitchin, III
Ernie Horrocks Memorial Trophy 2000 Lloyd Kitchin, III
Ernie Horrocks Memorial Trophy 2001 Charlie Kreitler
Ernie Horrocks Memorial Trophy 2002 Lloyd Kitchin, III
Ernie Horrocks Memorial Trophy 2003 Charlie Kreitler
Ernie Horrocks Memorial Trophy 2005 Chris Pollack
Ernie Horrocks Memorial Trophy 2011 Brian Kitchin
Ernie Horrocks Memorial Trophy 2012 Brent Barbehenn
Ernie Horrocks Memorial Trophy 2013 Tom Lawton
Ernie Horrocks Memorial Trophy 2014 Jared Ridder
Ernie Horrocks Memorial Trophy 2015 Tom Lawton
Eric Horrocks Memorial Trophy 2016 Steve Gruver
Meadow Croft Bowl 2001 Sayville Yacht Club
Meadow Croft Bowl 2002 Not Sailed
Meadow Croft Bowl 2003 Sayville Yacht Club
Meadow Croft Bowl 2004 Not Sailed
Meadow Croft Bowl 2005 Sayville Yacht Club
Meadow Croft Bowl 2006 Sayville Yacht Club
Meadow Croft Bowl 2007 Sayville Yacht Club
Meadow Croft Bowl 2008 Seawanhaka Corinthian Yacht Club
Meadow Croft Bowl 2009 Sayville Yacht Club
Meadow Croft Bowl 2010 Sayville Yacht Club
Meadow Croft Bowl 2011 Sayville Yacht Club
Meadow Croft Bowl 2012 Sayville Yacht Club
Meadow Croft Bowl 2013 Sayville Yacht Club
Meadow Croft Bowl 2014 Sayville Yacht Club
Meadow Croft Bowl 2015 Sayville Yacht Club
Meadow Croft Bowl 2016 Not Sailed
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 1990 Harry E. Carpenter
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 1991 Ira Cohen
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 1992 Ira Cohen
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 1993 Ira Cohen
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 1994 Ira Cohen
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 1995 Paul
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 1996 Graham Hall
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 1997 Paul-Jon Patin
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 1998 Paul-Jon Patin
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 1999 Paul-Jon Patin
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 2000 Paul-Jon Patin
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 2001 Paul-Jon Patin
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 2002 Graham Hall
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 2003 Graham Hall
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 2005 Eduardo Cordero
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 2006 Paul-Jon Patin
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 2007 Paul-Jon Patin
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 2011 John Schwarting
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 2013 John Callis
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 2014 Not Sailed
Jacqueline Palmer Memorial Trophy 2015 Retired
James Alvarez Trophy 2005 Brendan Brownyard
James Alvarez Trophy 2006 Brian Elliott
James Alvarez Trophy 2007 Brian Elliott
James Alvarez Trophy 2008 Kevin Morgan
James Alvarez Trophy 2011 Dan Cameron
James Alvarez Trophy 2013 Dan Cameron
James Alvarez Trophy 2014 Dan Cameron Sibling Rivalry
James Alvarez Trophy 2015 Dan Cameron
James Alvarez Trophy 2016 Dan Cameron
The Kelley 2014 Steve Kelley
The Kelley 2015 Steve Thomas
The Kelley 2016 Steve Thomas
Ludlum Trophy 2012 Robert Panico
Ludlum Trophy 2013 Robert Panico
Ludlum Trophy 2014 John Tooker
Ludlum Trophy 2015 Not Sailed
Ludlum Trophy 2016 Not Sailed
Cadman H Frederick Jr. Trophy "The Freddy" 2008 Lou Tusso, Robert Curran
Cadman H Frederick Jr. Trophy "The Freddy" 2009 Lou Tusso, Robert Curran
Cadman H Frederick Jr. Trophy "The Freddy" 2010 Cadman Frederick III
Cadman H Frederick Jr. Trophy "The Freddy" 2011 Cadman Frederick III
Cadman H Frederick Jr. Trophy "The Freddy" 2012 Dan Linker
Cadman H Frederick Jr. Trophy "The Freddy" 2013 Dan Linker
Cadman H Frederick Jr. Trophy "The Freddy" 2014 Dan Linker
Cadman H Frederick Jr. Trophy "The Freddy" 2015 Hank Frederick
Cadman H Frederick Jr. Trophy “The Freddy” 2016 Hank Frederick
Jack R. Perry Memorial Trophy 1983 Merry Ann : William Cook, Sr. SBCC Heather : Doug Davies SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 1984 Wild Rover : Brendan Brownyard SYC Jeannie : Lowell Deutsch SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 1985 Ailanthus : Bill Grauer SBCC Blaze : Dick LaBella SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 1986 Cherry Pi : Frank Marinaccio SBCC Mirage : Greg Schneller SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 1987 Alchemist : Brendan Brownyard SYC Mirage : Greg Schneller SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 1988 Cherry Pi : Frank Marinaccio SBCC Drumshambo : Barry Pitman SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 1989 Merry Ann : William Cook SBCC Menage A Trois : Mike Meyerson SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 1990 Amethyst : Doug Davies SBCC Quest : Robert Van Tassel SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 1991 What Me Worry : Jim Ryan SBCC Quest : Robert Van Tassel SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 1992 Tequila : Bill Wurm SYC Quest : Robert Van Tassel SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 1993 What Me Worry : Jim Ryan SBCC Cherry Pi : Frank Marinaccio SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 1994 Amethyst : Doug Davies SBCC Silver Bullet : Jim Reichel SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 1995 Outlaw James Gang : Alan James SBCC Windshadow : Lee Costelloe SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 1996 Amethyst : Doug Davies SBCC Nevermore II : Bill Ludlum SYC
Jack R. Perry Memorial Trophy 1997 Tachyon : Don Cameron SYC Amethyst : Doug Davies SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 1998 Silver Bullet : Jim Reichel SBCC Holly B : Tim Palmer SYC
Jack R. Perry Memorial Trophy 1999 Tachyon : Don Cameron SYC Quest : Robert Van Tassel SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 2000 Hummer : Don Cameron SYC Blaze : Dick LaBella SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 2001 Hummer : Dan Cameron SYC Blaze : Dick LaBella SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 2002 Clipper : Paul Rendich SBCC Cherry Pi : Frank Marinaccio SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 2003 Maggie Lee : Lee Christiansen SBCC Blaze Ê: Dick LaBella SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 2004 Tachyon : Don Cameron SYC Blaze : Dick LaBella SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 2005 Hummer : Don Cameron SYC Cherry Pi : Frank Marinaccio SBCC
Jack R. Perry Memorial Trophy 2006 Wind Shadow : Lee Costelloe SYC Esprit : Bill Ludlum SYC
Jack R. Perry Memorial Trophy 2007 Retired
Jack R. Perry Memorial Trophy Re-gifted by Joan Goran 2015 J24 505- Steve Thomas
Jack R. Perry Memorial Trophy 2016 J24 Hoptical Illusion- Steve Kelley
Governor’s Cup 1960 John J. Mclnerney
Governor’s Cup 1961 David Beebe
Governor’s Cup 1962 George Palmer
Governor’s Cup 1963 David Beebe
Governor’s Cup 1964 Gideon Knapp, Jonathon Knapp
Governor’s Cup 1966 Doug Westin
Governor’s Cup 1967 Gordon Huszagh
Governor’s Cup 1968 Bill Ludlum
Governor’s Cup 1969 Charles Larson
Governor’s Cup 1970 Jack Danes
Governor’s Cup 1971 Bill Ludlum
Governor’s Cup 1972 Bob Shaw
Governor’s Cup 1973 Brian Benedict
Governor’s Cup 1974 Steve Lane
Governor’s Cup 1975 Arvid Friberg
Governor’s Cup 1976 Jack Perry
Governor’s Cup 1977 Chip Larson
Governor’s Cup 1978 Tim Sheehan
Governor’s Cup 1979 Eric Lemery
Governor’s Cup 1980 Brett Davis, Bill Ludlum
Governor’s Cup 1981 Tim Sheehan
Governor’s Cup 1982 Paul-Jon Patin
Governor’s Cup 1983 Bill Ludlum
Governor’s Cup 1984 Bill Ludlum
Governor’s Cup 1985 Paul-Jon Patin
Governor’s Cup 1986 Paul-Jon Patin
Governor’s Cup 1989 Brian Elliott
Governor’s Cup 1990 Brian Elliott
Governor’s Cup 1991 Phil Linker
Governor’s Cup 1992 Phil Linker
Governor’s Cup 1993 Brian Elliott
Governor’s Cup 1994 Brian Elliott
Governor’s Cup 1997 Phil Linker
Governor’s Cup 1998 Irene Baumfalk, Tom Baumfalk
Governor’s Cup 1999 Brad Geoghan
Governor’s Cup 2000 Erin Collins
Governor’s Cup 200l Ted Cremer
Governor’s Cup 2002 Peter Fraker
Governor’s Cup 2003 Christian Cremer
Governor’s Cup 2004 Ted Cremer
Governor’s Cup 2005 Michael Byrnes
Governor’s Cup 2006 Christian Cremer
Governor’s Cup 2007 Nick Klinger
Governor’s Cup 2008 Nick Klingler
Governor’s Cup 2009 Joe Vandenberg
Governor’s Cup 2010 John Schwarting, Sharon Schwarting
Governor’s Cup 2011 Joe VanDenburg
Governor’s Cup 2012 Katie Burns
Governor’s Cup 2013 Paige Klingler
Governor’s Cup 2014 Terrance Byrnes
Governor’s Cup 2015 Katie Burns
Governor’s Cup 2016 Terrance Byrnes
Cy Beebe Memorial 1972 David Kennedy
Cy Beebe Memorial 1973 Gil Kelley
Cy Beebe Memorial 1974 Doug Westin
Cy Beebe Memorial 1975 Don Beebe
Cy Beebe Memorial 1976 Dave Fishman
Cy Beebe Memorial 1977 Bob Shaw, Ellen Shaw
Cy Beebe Memorial 1978 James Alvarez, Halsey Lafferandre
Cy Beebe Memorial 1979 Dick Osmun, Dottie Osmun
Cy Beebe Memorial 1980 Harry Gjertsen
Cy Beebe Memorial 1981 Gerry Mongrain, Bob Piechnik
Cy Beebe Memorial 1982 Bob Finta
Cy Beebe Memorial 1983 Gary Loker
Cy Beebe Memorial 1984 Dick Brashears, Chris McCrory
Cy Beebe Memorial 1985 Anne Lanka, Bob Lanka
Cy Beebe Memorial 1986 Brendan Brownyard
Cy Beebe Memorial 1987 Bob Van Wormer
Cy Beebe Memorial 1988 Mike Bennett
Cy Beebe Memorial 1989 Betty Mongrain, Gerry Mongrain
Cy Beebe Memorial 1990 Rob Kaiser, Bill Ludlum
Cy Beebe Memorial 1991 Chip Larson, Lynda Larson
Cy Beebe Memorial 1992 Bob Kennedy
Cy Beebe Memorial 1993 Chris McCrory
Cy Beebe Memorial 1994 Raf del Castillo
Cy Beebe Memorial 1995 Bob Kapell
Cy Beebe Memorial 1996 John O’Donnell
Cy Beebe Memorial 1997 Irene Baumfalk, Tom Baumfalk
Cy Beebe Memorial 1998 Cliff Scarlett
Cy Beebe Memorial 1999 Warren Goercke, Bob Shaw
Cy Beebe Memorial 2000 Joseph Van Denburg
Cy Beebe Memorial 2001 Mary Fraker, Pete Fraker
Cy Beebe Memorial 2002 Tom O’Connor
Cy Beebe Memorial 2003 Ellen Cremer, Ted Cremer
Cy Beebe Memorial 2004 Jack Ruehl
Cy Beebe Memorial 2005 Steve Kelley
Cy Beebe Memorial 2006 George Becza
Cy Beebe Memorial 2007 Rich Sigismondi
Cy Beebe Memorial 2008 Paul MacMenamin
Cy Beebe Memorial 2009 Paul Abel
Cy Beebe Memorial 2010 Steve Kelley
Cy Beebe Memorial 2011 Paul MacMenamin
Cy Beebe Memorial 2012 George Becza
Cy Beebe Memorial 2013 Matt Schneck
Cy Beebe Memorial 2014 Steve Thomas
Cy Beebe Memorial 2015 James Ring
Cy Beebe Memorial 2016 Tom Desmond
Catboat Trophy 1974 Dave Fishman
Catboat Trophy 1975 Steve Lane
Catboat Trophy 1976 Bill Kennedy
Catboat Trophy 1977 Al Cuenin
Catboat Trophy 1978 Jim Alvarez, Ed Smith
Catboat Trophy 1979 Harry Gjertsen
Catboat Trophy 1980 Jack Schmitt
Catboat Trophy 1981 Bob Kennedy
Catboat Trophy 1982 Cliff Scarlett
Catboat Trophy 1983 George Wahl
Catboat Trophy 1984 Harry Gjertsen
Catboat Trophy 1985 Bob Otten
Catboat Trophy 1986 Bob Kennedy
Catboat Trophy 1987 Bob Finta
Catboat Trophy 1988 Bob Kennedy
Catboat Trophy 1989 Harry Gjertsen
Catboat Trophy 1990 Hank Frederick
Catboat Trophy 1991 Freddie Frederick
Catboat Trophy 1992 Moose Kennedy
Catboat Trophy 1993 Ed Smith
Catboat Trophy 1994 Cliff Scarlett
Catboat Trophy 1996 Mark Seal
Catboat Trophy 1997 Roy Ulin
Catboat Trophy 1998 Bob Curran, Lou Tusso
Catboat Trophy 2000 Roy Ulin
Catboat Trophy 2001 Mark Seal
Catboat Trophy 2003 Roy Ulin
Catboat Trophy 2004 Al Cuenin
Catboat Trophy 2005 Roy Ulin
Catboat Trophy 2006 Phil Linker
Catboat Trophy 2007 Karla Schnase
Catboat Trophy 2008 Lou Tusso
Catboat Trophy 2009 Jackie Kennedy
Catboat Trophy 2010 Doug Shaw
Catboat Trophy 2011 Hank Frederick
Catboat Trophy 2012 Mike Heinlein
Catboat Trophy 2013 Dan Linker
Catboat Trophy 2014 Mark W. Seal
Catboat Trophy 2015 Jackie Kennedy
Catboat Trophy 2016 Phil Linker
Vee Trophy 1976 Karen Perry
Vee Trophy 1977 Pan Patin
Vee Trophy 1978 Mike Bennett
Vee Trophy 1979 Gary Loker
Vee Trophy 1980 George Wahl
Vee Trophy 1981 David Kennedy
Vee Trophy 1982 Thomas Perry
Vee Trophy 1983 Pete Meszaros
Vee Trophy 1984 Jackie Kennedy, Scott Ludlum
Vee Trophy 1985 Bob Van Wormer
Vee Trophy 1986 Lou Tusso
Vee Trophy 1987 Carol Finta
Vee Trophy 1988 Carol Bennett
Vee Trophy 1989 Bob Curran
Vee Trophy 1990 Cliff Scarlett
Vee Trophy 1991 Rob Kaiser, Jr.
Vee Trophy 1992 Joe Hanly
Vee Trophy 1993 Irene Baumfalk
Vee Trophy 1994 Bill Flynn
Vee Trophy 1995 Irene Baumfalk
Vee Trophy 1996 Barbara Ludlum
Vee Trophy 1997 Diana Flynn
Vee Trophy 1998 John O’Donnell
Vee Trophy 1999 Roberta Flynn, Suzy Travis
Vee Trophy 2000 Mary Fraker
Vee Trophy 2001 Paul MacMenamin
Vee Trophy 2002 Bill Husing
Vee Trophy 2003 Anita Ulin
Vee Trophy 2004 Craig Hyder
Vee Trophy 2005 Joe Dixon
Vee Trophy 2006 Spencer Olsson
Vee Trophy 2007 John Goercke
Vee Trophy 2008 Jim Olsson
Vee Trophy 2009 Jan Saleet
Vee Trophy 2010 Jim Ring
Vee Trophy 2011 Steven Russell
Vee Trophy 2012 Bryan Cameron
Vee Trophy 2013 Sharon Schwarting
Vee Trophy 2014 Doug Shaw, Tom Rosa, Eric Hofmeister
Vee Trophy 2015 Christopher Byrnes
Vee Trophy 2016 Nora O'Donnell
Commodore’s Cup 1977 Gil Kelley, Bob Lanka
Commodore’s Cup 1978 Kelly Westhoff
Commodore’s Cup 1979 Tom Kane
Commodore’s Cup 1980 Jack Perry
Commodore’s Cup 1981 Jim Alvarez
Commodore’s Cup 1982 Gary Loker
Commodore’s Cup 1983 Ed Goral
Commodore’s Cup 1984 Betty Mongrain
Commodore’s Cup 1985 Tom Madigan
Commodore’s Cup 1986 Bob Shaw
Commodore’s Cup 1987 Don Cameron
Commodore’s Cup 1988 Harry Gjertsen
Commodore’s Cup 1989 Cliff Scarlett
Commodore’s Cup 1990 Ray Johnson
Commodore’s Cup 1991 Suzy Travis
Commodore’s Cup 1992 Chip Larson, Lynda Larson
Commodore’s Cup 1993 Bill Ludlum
Commodore’s Cup 1994 Brendan Brownyard
Commodore’s Cup 1995 Paul Patin
Commodore’s Cup 1996 Pru Westin
Commodore’s Cup 1997 Kirk Thorvaldsen
Commodore’s Cup 1998 Ray Johnson, Gerry Mongrain
Commodore’s Cup 1999 Richard Remmer
Commodore’s Cup 2000 Addy Otten, Bob Otten
Commodore’s Cup 2001 Marshall Aykroyd
Commodore’s Cup 2002 Ed Behan
Commodore’s Cup 2003 Ken Boyle
Commodore’s Cup 2004 Bob Kennedy
Commodore’s Cup 2005 Jim Chant
Commodore’s Cup 2006 Tim Collins
Commodore’s Cup 2007 Stephen Kelley
Commodore’s Cup 2008 Joe Dixon, Mort Mihlstin, Wayne Miller
Commodore’s Cup 2009 Patty Sacca
Commodore’s Cup 2010 Colleen Hofmeister, Laurene Klingler, Todd Klingler
Commodore’s Cup 2011 Tim Collins
Commodore’s Cup 2012 Paul MacMenamin
Commodore’s Cup 2013 Jack O’Donnell, John O’Donnell
Commodore’s Cup 2014 George Becza
Commodore’s Cup 2015 Ray Johnson
Commodore’s Cup 2016 Jim Chant, Ken Kiefer, Carolyn Kiefer
U.S. Sailing Association 1987 Brendan Brownyard
U.S. Sailing Association 1988 Bill Ludlum
U.S. Sailing Association 1989 Bob Finta
U.S. Sailing Association 1990 Paul Patin
U.S. Sailing Association 1991 Don Beebe
U.S. Sailing Association 1992 Harry Gjertsen
U.S. Sailing Association 1994 Bob Kennedy
U.S. Sailing Association 1995 Bob Shaw
U.S. Sailing Association 1996 Brendan Brownyard
U.S. Sailing Association 1997 Gil Kelley
U.S. Sailing Association 1998 Dan Cameron
U.S. Sailing Association 2000 Ted Cremer
U.S. Sailing Association 2001 Debbie Capozzi
U.S. Sailing Association 2002 Tom Baumfalk
U.S. Sailing Association 2003 Joe Van Denburg
U.S. Sailing Association 2004 Tim Collins
U.S. Sailing Association 2005 Bill Ludlum
U.S. Sailing Association 2006 Paul
U.S. Sailing Association 2007 James Olsson
U.S. Sailing Association 2008 Paul Abel
U.S. Sailing Association 2009 Michael Collins
U.S. Sailing Association 2010 Paul Abel
U.S. Sailing Association 2011 Henry Schneck
U.S. Sailing Association 2012 Kia Olsson
U.S. Sailing Association 2013 Paul MacMenamin
U.S. Sailing Association 2014 Carolyn Kiefer, Ken Kiefer
U.S. Sailing Association 2015 Carol Byrnes, Michael Byrnes
U.S Sailing Association 2016 Joseph Buonasera
Edward Lincoln Kinkaide Award 2001 Erin Collins, Paul Krause
Edward Lincoln Kinkaide Award 2002 Michael Collins
Edward Lincoln Kinkaide Award 2003 Chris Costelloe
Edward Lincoln Kinkaide Award 2004 Tierney Driscoll
Edward Lincoln Kinkaide Award 2005 Deuce Rose
Edward Lincoln Kinkaide Award 2006 Elizabeth Teague
Edward Lincoln Kinkaide Award 2007 Christian Cremer
Edward Lincoln Kinkaide Award 2008 Spencer Olsson
Edward Lincoln Kinkaide Award 2009 Kia Olsson
Edward Lincoln Kinkaide Award 2010 Nick Klingler
Edward Lincoln Kinkaide Award 2011 Stephanie Clancy
Edward Lincoln Kinkaide Award 2012 Paige Klingler
Edward Lincoln Kinkaide Award 2013 Paige Klingler
Edward Lincoln Kinkaide Award 2014 Alisha Becher
Edward Lincoln Kinkaide Award 2015 Brendan Keenan
Harry Gjertsen Award 2006 Suzy Travis
Harry Gjertsen Award 2007 Stephen Kelley
Harry Gjertsen Award 2008 Kate Madigan, Frank Fitzpatrick
Harry Gjertsen Award 2009 George Becza
Harry Gjertsen Award 2010 Charlie Iden
Harry Gjertsen Award 2011 Dennis Elliott
Harry Gjertsen Award 2012 Stephen Kelley
Harry Gjertsen Award 2013 Carol Bialer
Harry Gjertsen Award 2014 Ted Cremer
Harry Gjertsen Award 2015 Ann-Marie Seldin
© 2017 Sayville Yacht Club123 Boylan LaneBlue Point, NY 11715
Site Options
Object Plugins
FED
CWS & Content Load
Loading Box